čtvrtky 18 - 23 / neděle 16 - 23 

Matouš Lipus & Slávka Hajdeckerová: Tis planoucí až ke kořenům

29.2. - 28.4. 2024

Vernisáž 29.2. od 18:00  

Výstava Matouše Lipuse a Slávky Hajdeckerové reflektuje vztah k místu – sochařskému ateliéru a zahradě Kafkova ateliéru (Kafkárny). Polosoukromé místo patřící sochařům a kde svůj program realizuje Centrum umění a ekologie UMPRUM, je plné rozporů v představě, co místo znamená. Jedná se o zplaňující zahradu, kde pracuje přírodní sukcese, vágní terén s těžko definovatelnými věcmi a artefakty či snad nejasně přístupný park s tmavými tisy, který nese atmosféru hřbitovních zákoutí?

>>>Výstava přináší a navozuje tuto specifickou atmosféru, snaží se ohlédnout za minulostí a ptát se, co hodnotného bychom rádi uchovali pro naši budoucnost. 

* Sochař, lesní zahradník a správce Kafkárny, Matouš Lipus, se ve své tvůrčí práci se referenčně vztahuje k historickým, figurálním vzorům od románských a gotických příkladů po sociální civilismus poloviny dvacátého století. Autor se též zabývá možnostmi integrace umění do ar-chitektury.

* Fotografka Slávka Hajdeckerová pracuje s jednotlivými plány, významovými vrstvami intimity místa a specificky zachycuje kompozice prostředí. Věnuje se časosběrné, dokumentární, reportážní a umělecké fotografii.

úl | Výdejna

Sandra Brizeeová LUCID DREAM, ACID STEAM

6.4. - léto

"Vše, co dělám, mě naplňuje pocitem zadostiučinění a touhou pokračovat v nikdy nekončícím procesu."Vernisáž dlouho očekávané výstavy obrazů intermediální umělkyně Sandry Brizeeové zná své datum a místo:


V Sandřině výrazné tvorbě je přítomná křehkost, kterou směle vystavuje na odiv. I bez komplexní znalosti autorčiny tvorby či jejího životního příběhu je na první pohled zřejmé, jak nesmírně bohatý a různorodý je její vnitřní svět. 

Sandra si pro zahájení své výstavy přizvala další umělce a během pozdního odpoledne, večera a noci vystoupí:
⨳ Alžběta Tichá – akrobatka, performerka a tanečnice
⨳ Mates Petrák – herec a mim
⨳ David Lomič – muzikant a skladatel


LUCID DREAM, ACID STEAM
⨳ Název výstavy se skládá ze dvou částí, stejně jako výstava samotná.
Lucid dream - v překladu vědomý sen, obsahuje starší tvorbu inspirovanou snovým světem, využívající zkušenosti s lucidním sněním, ale i jakési napojení na jinou úroveň vědomí v bdělém stavu, podobnému meditaci.
Acid steam - kyselá nebo kyselinová pára, představuje novější tvorbu využívající živější a trochu jedovaté barvy, slovo acid v tomto případě znamená jedovatost. Název odkazuje také k užití techniky airbrush, která při procesu připomíná upouštění páry.
Cely název díky rýmování spojuje obě části výstavy v jeden celek.⨳ 

O technice a obsahu
Sandřina velká záliba v experimentování má vliv na využití mnoha různých technik a jejich kombinování.
V malbě využívá nejčastěji akryl za použití štětce nebo špachtle, olejomalbu a v poslední době airbrush."Malba je pro mě velmi osobní záležitost, jelikož spíš než to, co vidím, maluji to, co prožívám. Často používám automatickou kresbu k tvorbě návrhu, dá se říct ze tento druh kresby člověk neovládá vědomě, ale nechává intuici, aby vedla jednotlivé tahy, nechává myšlenky jen tak plynout bez toho aniž by je nějakým způsobem cenzuroval, tyto myšlenky vycházejí z podvědomí a proto jsou velmi autentické."Velkou roli v hraje v Sandřině tvorbě náhoda. Pracuje s ní tak, že to, co se jako náhoda tváří, nikdy náhoda není. Náhoda v jejích obrazech navozuje pocit otevřenosti. Často opakujícím se tématem v její tvorbě je maska, nejspíš protože maska v jejím životě dominuje v mnoha směrech: Sandra je součástí cirkusové flow arts komunity, ke které maska neodmyslitelně patří, také pracuje jako maskérka v divadle, maskami je neustále obklopena.


⨳ O autorce
"Kromě malby, kterou se zabývám v podstatě od dětství, dělám ještě např. scénografii, vytvářím objekty a instalace z lykry a recyklovaných materiálů jako polystyren, dřevo.
Okrajově se věnuji projekci a videomappingu, které většinou promítám na mnou vytvořené objekty, to mi umožňuje pracovat s jednou myšlenkou od začátku do konce. Ovládání a kombinovaní vícero technik dává velkou svobodu tvorby. Nebráním se spolupráci s jinými lidmi, myslím, že spojením dvou, nebo více myslí může vzniknout něco velmi unikátního. "V současné době Sandra pracuje jako maskérka na Nové scéně ND a zároveň je duší a vedoucí postavou mezinárodního novocirkusového festivalu Roztoč fest.
"Práce v divadle mi umožňuje poznávat spoustu zajímavých lidi, některé z nich pak přizvu ke spolupráci na našem festivalu a vždy mám obrovskou radost, když se spolupráce rozvine nebo na základě propojení vznikne třeba nový projekt. Obecně mám kladný vztah k pohybu a baví mě provozovat různé disciplíny flow arts. Dříve bylo pro mě flow arts stěžejní, nyní se k těmto aktivitám vracím výjimečně, ale vždy s radostí.
V životě jsou věci, které se běžné oddělují, jako je práce a zábava. Já hledám způsob, jak tyhle věci spojit dohromady, využít benefity jedné, aby se druha věc mohla rozvíjet, využívat zkušenosti z druhé, abych si zjednodušila první. Vše, co dělám, mě naplňuje pocitem zadostiučinění a touhou pokračovat v nikdy nekončícím procesu.