Jak jsme se ocitli na sídlišti Ďáblice

Původně kolektiv, dnes už spolek úl, z.s. spravuje dlouho nevyužívanou budovu bývalého spotřebního družstva Včela. Objekt si od majitele pronajal spolek Alternativa II, fungující jako inkubátor volnočasových a komunitních center. 

Do objektu jsme přišli na podzim roku 2020, po tom, co jsme kvůli plánované výstavbě museli opustit náš předchozí projekt Hól, také zastřešený spolkem Alternativa II.

V dubnu 2021 jsme ještě v rámci covidových restrikcí otevřeli výdejní okénko úl | Výdejna. Výdejní okénko se postupem času stalo plnohodnotným spolkovým barem / bistrem / společenským prostorem. 

Spolu s dalšími kolektivy i zapálenými jednotlivci jsme větší část prostor na vlastní náklady a vlastními silami opravili a zprovoznili a tak u nás kromě spolkového baru & bistra Výdejna najdete multifunkční divadelní sál, spolkovou bezobalovou prodejnu ObŽiva, hudební HUB a rezidenstké prostory: Ateliéry, zkušebny a kanceláře.

Nabízíme nejen našim sousedům prostory pro workshopy, dílny, pohybové i umělecké aktivity. 

Od června 2023 je úl samostatným spolkem.

V červnu 2023 jsme založili spolek úl, z.s. a pronájem budovy převzali od spolku Alternativa II, z.s..

Udržet si pronájem objektu a zachovat tak fungování úlu nás stálo nemalé úsilí. Máme za sebou mnoho hodin jednání a mnoho nových zkušeností. Děkujeme všem, kdo jste nám drželi palce.

Stále jsme především DIY dobrovolnickou komunitou. Správě objektu, organizování programu a vymýšlení akcí věnujeme svůj volný čas vedle svých vlastních zaměstnání. 

Fungujeme jako nezávislý a nikým nedotovaný prostor pro volnočasové aktivity. Hlavní činností našeho spolku je pořádání kulturních a společenských akcí.